Od kamnin do računalnika

Učenci dnevno uporabljajo veliko izdelkov, za katere se običajno ne vprašajo, iz česa so narejeni in ali lahko surovin za te izdelke tudi kdaj zmanjka. S to vajo želimo dvigniti zavedanje o dejstvu, da potrebujemo surovine za izdelavo vsakdanjih predmetov. Za bolj kompleksne predmete potrebujemo celo več različnih surovin, kar pomeni, da je pot od prve faze – iskanja surovin, do končnega izdelka zelo dolga in zahtevna.

Kaj potrebujete?

  • PowerPoint predstavitev [link]

  • Pdf v A3 ali A4 formatu za karte za igro spomina [link]

  • Pdf delovni list v A1 ali A2 formatu [link]

  • Zgodbo za učence – PowerPoint predstavitev [link]

Starost in velikost razreda

Vaja je primerna za učence med 7 in 10 let. Učenci so razdeljeni v skupine, priporočamo 4 učence na skupino.

Potreben čas

Vaja traja približno 45 minut. Trajanje vaje je delno odvisno od tega, kaj učitelj vključi v diskusijo.

Stopnja zahtevnosti

Nizka. Princip vaje je enostaven in izvedljiv za učence mlajše starosti. Stopnjo kompleksnosti in težavnosti lahko učitelj prilagodi v PowerPoint predstavitvi.

 

Uvod


Ozadje za učitelje:

Za vsak predmet okoli nas potrebujemo surovine. Za mnoge predmete so potrebne različne kovine in drugi mineralni viri, ki jih pridobivamo z rudarjenjem. Vendar pa se učenci in tudi širša javnost ne zaveda dovolj, da je količina surovin omejena ter da bo prej kot slej ob nespremenjeni uporabi prišlo do pomanjkanja le-teh.

Za izdelavo tehnološko bolj sofisticiranih naprav, potrebujemo vedno več surovin. Na primer, če želimo izdelati navaden svinčnik, potrebujemo 5 različnih surovin. Če pa želimo izdelati mobilni telefon ali računalnik, pa potrebujemo kar 50 ali več različnih surovin. Torej je pot od primarne zasnove izdelave do dejanskega izdelka zelo dolga in vključuje veliko stopenj ter vključenih podjetij. Učenci niso dovolj ozaveščeni o tem procesu in izdelkov ne cenijo dovolj. Hitro porabo surovin lahko pripišemo potrošniški družbi, kjer je še vedno prisotno razmišljanje na način vzemi – uporabi – zavrzi.

Prva faza kateregakoli izdelka je zasnova ali načrt, kjer pride do pomembnih odločitev, ki imajo pomembne in dolgotrajne posledice iz strani surovin. Načrt mora zajemati, katere surovine potrebujemo, ceno izdelkov, potrebe potrošnika, od kot surovine pridejo, kje bo izdelek narejen itd. Nato mora biti vsaka surovina tudi najdena, treba jo je pridobiti (rudarjenje) in predelati (drobljenje, magnetna in kemična separacija…). Predelane surovine so nato transportirane v različne tovarne, kjer izdelajo različne dele izdelka (npr. tovarna, kjer izdelujejo LCD ekrane ali baterije). Veliko polizdelkov je nato transportiranih v končne tovarne, kjer jih sestavijo v končni izdelek. Surovine lahko pridobivamo tudi s tako imenovanim urbanim rudarjenjem (recikliranje) in transportom s postaj za recikliranje direktno v tovarne.

 

Priprava:

Iz spletne strani prenesite in natisnite ves material, ki ga potrebujete. Vsaka skupina potrebuje delovni list, karte za igro spomina in zgodbo. Priporočljivo je da karte plastificirate.

 
 

Navodila po korakih

 

1. Korak:

Učitelj naredi kratko predstavitev o Minecraftu in surovinah s pomočjo pripravljene PowerPoint predstavitve. (drsnica 1 – 3).

 

2. Korak:

Razdelite učence v skupine in jim razdelite karte za igro spomina. Učenci igrajo igro spomina. Ko učenec najde par, ga obdrži.

 

3. Korak:

Ko učenci končajo igro, učitelj razdeli delovne liste in zgodbo. Eden učenec v skupini na glas bere zgodbo ostalim učencem. Ko v zgodbi slišijo besedo, ki jo imajo napisano na kartah, odložijo par na igralno ploščo. Učenci nadaljujejo z branjem zgodbe. Glavni cilj je, da učenci glede na zgodbo razporedijo vse kartice v pravilnem zaporedju na delovni list.

 

4. Korak:

Učitelj skupaj z učenci pregleda delovni list. Uporabi lahko tudi pripravljeno PowerPoint predstavitev (diapozitiv 4-6). Predlogi za nadaljnji pogovor: vprašajte učence, kaj misijo o zgodbi in o tem na kakšen način je Jure izdelal računalnik. Pogovorite se o količini uporabljenih surovin in o metodah, ki so potrebne za izdelavo računalnika s povezavo o porabljeni energiji. Pogovorite se tudi o realnem postopku in času, ki je potreben za celoten proces izdelave.

 

5. Korak (izbirno):

Učenci so uspešno izdelali računalnik, zato lahko sedaj naredijo še vajo na BetterGeoEdu spletni strani, ki vključuje igranje računalniške igre Minecraft.