Predavanje: BetterGeo LOV

BetterGeo LOV je vaja, ki pomaga pri razvoju orientacijskih sposobnosti, uči o pomembnosti krožnega gospodarstva za našo družbo in pomaga izboljšati sposobnost dela v skupini. Skupine morajo v igri Minecraft zaključiti orientacijsko pot in rešiti različne naloge, da uspešno najdejo skriti zaklad. Točke kjer jih čakajo naloge, najdejo s pomočjo zemljevida in kompasa. Naloge se dotikajo vseh korakov ravnanja s surovinami v shemi krožnega gospodarstva. Na koncu mora vsaka skupina odgovoriti na tri vprašanja povezana z nalogami, da najdejo skriti zaklad.

Kaj potrebujete?

  • PowerPoint predstavitev za učitelje [link]

  • Računalnik za vsako skupino učencev. Na računalniku morata biti naložena dodatka BetterGeo in ResetMap (glejte navodila za namestitev). Za to vajo je narejena posebna mapa, ki jo lahko najdete na povezavi: [link]

  • A3 delovni list z Minecraft zemljevidom [link]

  • Delovni list za orientacijsko nalogo [link]

  • (izbirno) Kompas ali tablični računalnik/mobilni telefon z aplikacijo Compass Galaxy: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nenter.app.compass_app

Starost in velikost razreda?

Vaja je primerna za učence od 10 do 12 let. Za izvajanje vaje se učenci razdelijo v skupine. Priporočamo štiri učence v eni skupini. Prav tako priporočamo, da se za lažji nadzor, vaja izvaja v manjših skupinah s 15 učenci ali manj.

Potreben čas?

Vaja traja približno 2 šolski uri. Trajanje je deloma odvisno od odločitve učitelja, kaj bo vključil v predstavitev in diskusijo. Dolžina izvajanja je odvisna tudi od izkušenj učencev z igro Minecraft in lahko traja dlje, če veliko učencev igre ne zna igrati.

Stopnja zahtevnosti?

Srednja. Zahtevnost je odvisna od starosti učencev ter izkušenj. Vaja se lahko prilagodi, glede na potrebe starostne skupine učencev in šolskega predmeta, pri katerem se izvaja. Učenci, ki igro poznajo in so jo že igrali, bodo naloge rešili hitreje.

 

Uvod


Ozadje za učitelje:

V preteklosti je bil pristop k uporabi surovin linearen – surovine so bile uporabljene za izdelavo določenih produktov, ko pa ti niso bili več uporabni, so bili zavrženi. Vsak korak pri procesu izdelave predstavlja dodaten nastanek odpadkov, ki se jih je treba znebiti. S tem ko se je družba vedno bolj zavedala okolijskih problemov in vedno večjega problema iskanja surovin, se je veliko držav poslužilo recikliranja, kjer je torej material po koncu uporabe zbran in ponovno vključen v proces izdelave; na primer, odpadno steklo je uporabljeno za izdelavo novega stekla, ravno tako je odpadni papir ponovno uporabljen za izdelavo novega papirja. Kljub tem napredkom, pa je odpadnega materiala, ki ni recikliran še vedno veliko.

Ena najpomembnejših sprememb moderne družbe je uporaba zelene tehnologije in nizkoogljičnih virov energije. To ključno spremeni našo vlogo iz porabnika surovin v uporabnika surovin. Surovine, kot so les, premog, nafta, bencin in celo uran se fizično porabljajo, kar pomeni, da jih ne moremo ponovno uporabiti. Obstaja pa veliko surovin v moderni tehnologiji, ki se ne porabljajo fizično (npr. večina kovin obdrži svoje lastnosti tudi po reciklaži). Torej, ko je kovina enkrat v zanki krožnega gospodarstva, jo je mogoče predvidljivo ohraniti z recikliranjem in pravilnim načrtovanjem. Razvoj k bolj celostnemu krožnemu gospodarstvu je podprt iz celotne Evrope in sveta.

Krožna pot surovin pomeni, da je odpadni material minimiziran na vsakem koraku proizvodnje, z bolj efektivno izdelavo in reciklažo materialov. Ko pride do potrebe po novih surovinah, jih je treba pridobivati na trajnosten način in s tem ohranjati naravno in človeško okolje. Krožno gospodarstvo pa predstavlja veliko več kot le recikliranje in ponovno uporabo surovin. Gre za trajnostno oblikovanje, deljenje izdelkov, uporabe izdelkov kot storitev, podaljševanje življenjske dobe izdelkov in še veliko več. Krožno gospodarstvo je krožni sistem, ki cilja na izločitev odpadnega materiala in na ohranitev surovin znotraj kroga proizvodnje. Vključuje trajnostno oblikovanje od izdelave izdelka, skozi njegovo celotno življenjsko dobo ter s tem podaljša uporabo izdelkov. V tem modelu ni govora o življenjskem ciklu ali perspektivi uporabi - zavrzi, temveč o idejah ponovne uporabe, popravil, obnove, predelave in reciklaže surovin, da se ustvari zaprt sistem, ki minimizira porabo surovin in energijskih virov ter zmanjša odpadke, onesnaževanje in škodljive izpuste.

V vaji se uporablja izraz krožna pot surovin namesto krožno gospodarstvo, saj jo tako učenci lažje razumejo.

 

Priprava:

Učitelj prenese in natisne ves potrebni material. V prvi fazi vsak učenec prejme delovni list za orientacijsko nalogo ter tablični računalnik/mobilni telefon z aplikacijo (učitelj lahko uporabi en tablični računalnik, da učencem pokaže kompas). V drugi fazi učitelj razdeli učence v skupine, vsaka skupina potrebuje računalnik z naloženo igro Minecraft in posebno mapo ter A3 delovni list z Minecraft zemljevidom.

 
 

Navodila po korakih

 

Korak 1:

Učitelj v kratki PowerPoint predstavitvi za učitelje predstavi igro Minecraft, surovine in krožno gospodarstvo (drsnice od 1-4). Nato pojasni kaj je orientacija ter kako se orientiramo s pomočjo kompasa in zemljevida (drsnice od 5-10). Učenci rešijo kratke naloge na drsnici 8 (orientacijska naloga – delovni list za orientacijsko nalogo) in 9 (kompas ali aplikacija s kompasom).

 

Korak 2:

Učitelj poda kratka navodila, kako rešiti Minecraft nalogo (drsnica 11) ter razdeli učence v skupine. Vsaka skupina dobi računalnik in A3 delovni list z Minecraft zemljevidom. Učitelj naj poudari, da morajo učenci slediti navodilom v igri, saj drugače ne bodo našli skritega zaklada.

 

Korak 3:

Učenci morajo v igri najti točke in tam rešiti določene naloge. Orientirajo se lahko s pomočjo kompasa in zemljevida. Na zadnji točki (12. točka) morajo odgovoriti na 3 vprašanja povezana z nalogami na orientacijski poti. S tremi pravilnimi odgovori pridejo do skritega zaklada.

 

Korak 4:

Učenci se z učiteljem pogovorijo o različnih stopnjah krožnega gospodarstva/krožne poti surovin in jih povežejo s točkami v BetterGeo LOVU (drsnica 12). Učenci na krožno pot surovin (stran 2 na delovnem listu z Minecraft zemljevidom) zapišejo, kam bi uvrstili točke iz igre glede na temo naloge. Učenci analizirajo pot surovin ter primerjajo svoje sedanje ravnanje z novo shemo krožnega gospodarstva.