Vaja: 3 R-ji za zmanjšanje odpadkov

Reduce—Reuse—Recycle

Učenci so seznanjeni z osnovami življenjskega kroga izdelkov in upravljanja z odpadki, ter se učijo o metodah (zmanjšanje odpadkov, ponovna uporaba, reciklaža), ki so uporabljene pri viziji krožnega gospodarstva za trajnostni razvoj. Trije R-ji so pristopi, ki jih lahko otroci uporabijo v vsakdanjem življenju in njihovih gospodinjstvih. Z namenom dosega dolgoročnega znanja in razvoja ustvarjalnosti in domišljije, morajo učenci v igri Minecraft ustvariti 3 črke R. Na koncu morajo obrazložiti, katera črka in pripadajoča konstrukcija predstavlja določeno besedo R.

Kaj potrebujete?

  • PowerPoint predstavitev [link]

  • Računalnike z igro Minecraft za vsako skupino

Starost in velikost razreda?

Vaja je primerna za starostne skupine od 8 do 12 let. Učenci so razdeljeni v skupine, priporočljivo je, da so v vsaki skupini po 4 učenci.

Časovni obseg vaje?

Vaja traja približno 120 minut.

Stopnja zahtevnosti?

Lahka stopnja zahtevnosti. Princip igre je za učence preprost in enostaven za razumevanje. Glavni cilj je, da učenci uporabijo njihovo ustvarjalnost in domišljijo.

 

Uvod


Ozadje za učitelje:

Življenjski krog izdelkov

Izdelki in naprave, ki jih uporabljamo v vsakdanjem življenju vsebujejo zelo veliko število materialov in sestavnih delov. Zato njihov življenjski krog vključuje številne korake, ki se začnejo pri rudarjenju surovin, predelavi in uporabi teh surovin za izdelavo sestavnih delov in izdelkov. Proizvedeni izdelki so nato pakirani in razposlani v prodajo, preden so končno uporabljeni ter po določenem času zavrženi (postanejo odpadni material).

Kaj so odpadki, kaj z njimi naredimo in koliko odpadnega materiala proizvedemo?

Odpadek je katerakoli stvar, ki jo oseba zavrže. Odpadki iz naših košev za smeti po navadi končajo v postajah za reciklažo, na smetiščih ali sežigalnici (kjer so odpadki sežgani, včasih za pridobivanje energije). Če odpadki niso pravilno obravnavani, lahko posledično škodujejo okolici in prispevajo k onesnaževanju zraka, vode in tal. Uporabite informativno grafiko iz PowerPoint predstavitve za prikaz, koliko surovin uporabljamo ter kako se porabljajo prehitro.

Ali je recikliranje rešitev?

V zadnjih desetletjih je bilo vloženega veliko truda za zmanjšanje izgube materialov z recikliranjem odpadnih materialov. Danes živimo v dobi reciklaže. Na žalost pa reciklaža kot sama ni rešitev za prihodnost. Trenutno še nimamo dovolj znanja, za reciklažo vseh surovin oziroma je le-ta še neučinkovita. Tudi najboljši procesi reciklaže ne morejo preprečiti izgube materiala in upada njihove vrednosti, tako da mora biti določena količina novih surovin še vedno dodana v tehnološki krog. Poleg tega je veliko produktov narejenih tako, da je iz njih težko odstraniti določene materiale. Torej moramo za prihodnost razmišljati širše, z vizijo krožnega gospodarstva. Krožno gospodarstvo je model izdelave in porabe, ki vključuje deljenje, posojanje, ponovno uporabo, popravilo, prenovo in reciklažo obstoječih materialov ter izdelkov, kolikor časa je mogoče. Na ta način se podaljša življenjski krog izdelkov. V praksi to predstavlja zmanjšanje odpadnega materiala na minimum, kar predstavlja odhod iz tradicionalnega linearnega modela, ki temelji na vzemi-izdelaj-uporabi-zavrzi. Linearni model se zanaša na velike količine poceni, lahko dostopnega materiala in energije, medtem ko so pri krožnem gospodarstvu, produkti, sestavni deli in materiali ohranjeni na njihovi maksimalni vrednosti in funkcionalnosti.

Za doseganje tega cilja se lahko uporabi veliko različnih strategij. Kot prvo bi morali izdelke izdelati tako, da se zmanjša poraba surovin, še posebej tistih kritičnih in, da se jih, koliko je mogoče zamenja z biološkimi obnovljivimi viri. Izdelki so narejeni za daljšo in ponovno uporabo. Lahko jih je vzdrževati in so lažje popravljivi, imajo visoko vrednost ponovne uporabe, lahko se jih razširi in nadgradi, z lahkoto razstavi in preoblikuje v nove izdelke. Izdelani so iz biološko pridobljenih ali recikliranih materialov, možno jih je reciklirati ali biološko razgraditi, izgube materiala zaradi odlaganja na odpade in sežiga pa se morajo zmanjšati. S tem podaljšamo življenjsko dobo izdelkov in zapremo krog materialov, zmanjšamo potrebo po novih materialih in energiji. Hkrati pa se zniža tudi vpliv na okolje zaradi pridobivanja surovin, emisije in odpadni material. Vendar pa je to temeljna sprememba, za katero bo potrebno veliko truda, saj mora biti vključena v vse korake življenjskega kroga izdelkov, da bo učinkovita.

Zakaj je potrebna sprememba v krožno gospodarstvo?

Svetovna populacija narašča, z njo pa tudi zahteve po surovinah, a zaloge surovin so omejene. Omejene zaloge prav tako privedejo do tega, da so nekatere države EU odvisne od uvoza surovin iz drugih držav. Še dodatno pa ima izkopavanje in uporaba surovin velik vpliv na okolje. Povečana je tudi poraba energije in izpustov CO2. Pametnejša uporaba surovin pa lahko učinkovito zmanjša izpuste CO2 v ozračje. Ukrepi, kot so zmanjšanje odpadkov, ekološko oblikovanje in izdelovanje izdelkov in ponovna uporaba lahko prihranijo denar EU podjetij in hkrati zmanjšajo toplogredne pline. Trenutno je izdelava materialov, ki jih uporabljamo v vsakdanjem življenju kriva za 45 % izpustov CO2. Premik proti krožnemu gospodarstvu pa lahko prinese ugodnosti, kot so zmanjšan pritisk na okolje, izboljšana varnost zalog surovin, povečanje konkurenčnosti, spodbujanje inovativnosti, dvig gospodarske rasti (dodatnih 0,5 % domačih produktov), nova delovna mesta (700.000 delovnih mest v EU do leta 2030). Potrošniki bodo preskrbljeni z bolj vzdržljivimi in inovativnimi izdelki, ki bodo povečali kakovost življenjskega standarda in na dolgi rok prihranek denarja. Torej, kaj lahko storimo danes, za boljšo prihodnost?

Ravnanje z odpadki in 3 R-ji

Ravnanje z odpadki je niz dejavnosti od trenutka, ko izdelek postane odpadek, do trenutka, ko ponovno pride v okolje v obliki novega produkta ali je varno (da ne škoduje okolju) odložen. V primeru, ko uporabljamo izraz ravnanje z odpadki, mislimo s tem na vse procese in dejavnosti, ki so jim odpadki izpostavljeni, z začetkom pri njihovem nastanku, preko zbiranja, ločevanja, transporta, odlaganja ali drugih podobnih scenarijev vključno s ponovno uporabo, reciklažo, itd.

Hierarhija ravnanja z odpadki je metoda urejanja seznama možnosti ravnanja z odpadki na osnovi najboljše možnosti za okolje. Učenci lahko prispevajo k ravnanju z odpadki z uporabo treh R-jev (zmanjšanjem odpadkov – ang.'' Reduce'', ponovno uporabo – ang. ''Reuse'', reciklažo – ang. ''Recycle'').

PRVI R – ZMANJŠANJE ALI PREPREČEVANJE ODPADKOV (ang. REDUCE)

To je najpomembnejši korak pri hierarhiji ravnanja z odpadki! Cilja k odpravi odpadkov že v prvih fazah. Lahko porabimo manj, uporabimo obnovljive materiale, se vprašamo po potrebi določenih izdelkov, ali jih delimo z drugimi (npr. izogibamo se izdelkom z embalažo za enkratno uporabo, poslušamo glasbo preko interneta namesto kupovanja CD-jev, uporabimo javni bazen namesto bazena na vrtu, ne menjamo dobrin, da sledimo zadnjim modnim trendom).

DRUGI R – PONOVNA UPORABA (ang. REUSE)

To je katerikoli proces, s katerim lahko izdelke ali njihove sestavne dele, ponovno uporabimo. Sem spadajo tudi izdelki, ki jih po uporabi ponovno uporabimo za drugo funkcijo, ki pa jim ne spremeni sestave ali oblike. Kupimo lahko izdelke iz druge roke, podarimo uporabljene izdelke, ponovno uporabimo dele polomljenih izdelkov. Naprave, ki niso več primerne za uporabo, lahko nadgradimo ali prenovimo z namenom nadaljnje uporabe ali jih prilagodimo za drugo uporabo. Preden izdelek zavržemo, je treba oceniti možnosti popravila.

TRETJI R – RECIKLAŽA (ang. RECYCLING)

Je selektivno zbiranje izdelkov na koncu njihove uporabe za pridobitev vrednih materialov (npr. recikliranje kovin, plastike, papirja in stekla). Reciklaža omogoči izdelavo novih izdelkov iz starih in zmanjšuje potrebo po novih surovinah. Kovine imajo najvišji odstotek reciklaže in neskončen življenjski krog, plastika in papir pa lahko preideta le omejeno število recikliranj.

OBNOVITEV ENERGIJE

To je proces, kjer so odpadki podvrženi termalni obdelavi, katere rezultat je pridobitev dela energije, ki je bila uporabljena pri izdelavi izdelkov. Najboljši način je pridobivanje električne energije z visoko temperaturo (parne turbine) in pošiljanje nizkotemperaturnih tekočin za gretje stavb. Pridobivanje energije ne vključuje samo sežiganje odpadkov, ampak tudi nastanek trdnih, tekočih in plinskih goriv!

ODLAGANJE ODPADKOV

To je izpostavljanje odpadkov procesom, ki jih spremenijo v stanje, ki ne ogroža človeškega življenja, zdravja ali okolja. Direktiva 2018/850/EU določa, da je do leta 2035 treba količino odpadkov za odlagališča zmanjšati na 10 % ali manj, od vseh ustvarjenih odpadkov.

 

Priprava:

Prenesite PowerPoint predstavitev in pripravite računalnike z naloženo igro Minecraft.

 

Navodila po korakih

 

Korak 1:

30 min – Uporabite pripravljeno predstavitev za pogovor z učenci o odpadkih, upravljanju odpadkov in kako lahko prispevajo k prihodnosti z uporabo 3 R-jev (''Reduce'' – zmanjšanje odpadkov, ''Reuse'' – ponovna uporaba, ''Recycle'' - reciklaža). Pomembno je, da razumejo kaj 3 R-ji predstavljajo, če je potrebno, to večkrat poudarite.

 

Korak 2:

60 min – Učenci igrajo igro Minecraft v skupinah v ustvarjalnem svetu (način igre ustvarjalen). Podajte jim jasna, vendar ne pretirano podrobna navodila, tako da s tem spodbudite njihovo domišljijo. Zgraditi morajo 3 različne črke R. Ena mora predstavljati besedno zvezo zmanjšanje odpadkov (ang. Reduce), druga ponovno uporabo (ang. Reuse) in tretja reciklažo (ang. Recycle). Če želijo in jim ostane še dovolj časa, lahko zraven črke R zgradijo še druge objekte, ki se navezujejo na 3 R-je. V igri je na voljo veliko različnih materialov, tako da so lahko R-ji predstavljeni skozi različne materiale (na primer les, steklo,…), lahko so zgrajeni na različne načine (na primer grajeni v tleh) ali različnih oblik (na primer različno veliki). Predlagamo, da učitelj pozorno spremlja, kaj učenci gradijo in po potrebi poda dodatna navodila.

Primeri, kaj lahko učenci zgradijo: Zmanjšanje odpadkov (Reduce) – uporabijo lahko bloke iz biološkega materiala na primer les ali rastlin, zgradijo R v tla in tako ne uporabijo nič materiala, zgradijo ta R manjši… Ponovna uporaba (Reuse) – uporabijo material, ki se lahko ponovno uporabi, kot na primer steklo, zgradijo ta R iz volne, skupaj s stajo za ovce… Reciklaža (recycle) – R zgradijo iz materiala, ki se lahko reciklira ali je že bil recikliran in zraven zgradijo na primer reciklažno postajo. To je le nekaj primerov, obstaja pa še mnogo drugih možnosti, tako da morajo učenci samo uporabiti svojo domišljijo in ustvarjalnost.


Korak 3:

30 min – Učenci naredijo posnetek zaslona in razredu predstavijo, kaj so ustvarili.


 

Ocenjevanje in vrednotenje znanja

 

 

Učenci pripravijo kratko predstavitev/poročilo, koliko odpadkov na dan pridelajo doma in kaj lahko spremenijo za zmanjšanje le-teh. Na primer:

  • Pijejo vodo iz pipe namesto kupljene v plastenkah,

  • Kupijo polnile baterije, namesto tistih za enkratno uporabo,

  • Kupijo tekoč prašek v reciklirani embalaži, namesto plastičnih,

  • Uporabijo trdo milo namesto tekočega.

S pomočjo staršev naj en teden stehtajo vsako vrečo smeti, ki zapusti njihov dom in rezultate vpišejo v spodnjo tabelo. Če to ni mogoče, lahko vpisujejo tudi število vreč in volumen koša za smeti. Lahko pa se osredotočijo le na določen odpadek (steklo, plastika, karton…) in jih preštejejo.

 
 

Dan/količina smeti v kg ali litrih

Biološki odpadki

Papir

Plastika

Steklo

Kovine

Mešani odpadki

Nedelja

 

 

 

 

 

 

Ponedeljek

 

 

 

 

 

 

Torek

 

 

 

 

 

 

Sreda

 

 

 

 

 

 

Četrtek

 

 

 

 

 

 

Sobota

 

 

 

 

 

 

 
 

Učenci pripravijo predstavitev, koliko elektronskih naprav lahko najdejo doma (karkoli deluje na elektriko ali baterije in se polni) in zapišejo, če katera od teh naprav ni več v uporabi ali ne deluje več. So lahko le te podarjene, popravljene ali zavržene v koš za elektronske naprave? Podatke lahko zberejo s spodnjo tabelo.

Elektronska naprava        

Število kosov

Ali so vse v uporabi in delujejo?

Če niso v uporabi oziroma ne delujejo, kaj lahko z njimi naredite?

Mobilni telefon

 

 

 

Računalnik

 

 

 

Televizija

 

 

 

Tablični računalnik

 

 

 

Fotoaparat

 

 

 

Radio

 

 

 

Hladilnik

 

 

 

Pečica

 

 

 

Mikrovalovna pečica

 

 

 

Kavni avtomat

 

 

 

Mešalnik

 

 

 

Pomivalni stroj

 

 

 

Baterije

 

 

 

Pralni stroj

 

 

 

Sušilni stroj

 

 

 

Igralna konzola

 

 

 

slušalke

 

 

 

Sušilec za lase

 

 

 

Mikrofon

 

 

 

 

 

Izbirna naloga:

Za izdelke, ki jih vpišejo, kot smeti naj uporabijo spletno stran https://weee4future.eitrawmaterials.eu/, da ugotovijo koliko surovin lahko pridobijo nazaj z recikliranjem izdelka in povežejo nalogo z učinkom tople grede in ohranitvijo energije.